Шпаклівка: види, відмінності, методи нанесення шпаклівки

При виконанні ремонтних робіт шпаклівка є невід'ємною частиною процесу, з яким знайомі всі, хто хоч раз стикався з такими питаннями. Це необхідний етап для обробки стін, дерев'яних поверхонь, гіпсокартону та інших матеріалів. Шпаклівка відіграє ключову роль у досягненні ідеально гладкої поверхні без нерівностей, тріщин та інших дефектів. Існує безліч видів шпаклівки з різним призначенням та результатом. Давайте розберемося, яку вибрати та як правильно використовувати.

Види шпаклівок

Шпаклівка

Незважаючи на безліч різних шпаклівок на прилавках магазинів, насправді їх видів не так багато. За призначенням вони поділяються на дві основні групи:

Стартові шпаклівки:

 • Використовуються для початкового вирівнювання нерівних поверхонь стін, стелі та інших елементів. Вони складаються з крейди, гіпсового компонента та великих наповнювачів, таких як перліт чи пемза.
 • Такі шпаклівки дозволяють грубо вирівняти поверхні та можуть бути нанесені товстим шаром. Завдяки своєму складу вони швидко тверднуть, дозволяючи наносити наступний шар без тривалого очікування висихання попереднього.
 • Стартові шпаклівки продаються в сухому вигляді і перед використанням їх потрібно розвести водою відповідно до рекомендацій на упаковці. Також можна придбати готові для використання шпаклівки у відрах, але вони не завжди підходять для великих поверхонь.

Фінішні шпаклівки:

 • Використовуються для останнього оздоблення поверхні після висохлої стартової шпаклівки. Вони наносяться тонким шаром, зазвичай не більше трьох міліметрів, і створюють щільний і гладкий шар без тріщин та сколів.
 • Фінішні шпаклівки представлені у двох видах: суха суміш, яку необхідно розвести водою, та готові до використання шпаклівки, які можна одразу застосовувати. Суху шпаклівку необхідно ретельно перемішати, щоб уникнути грудок. Для цього зручно використовувати спеціальний будівельний міксер, який можна рухати за допомогою перфоратора. Готові до використання фінішні шпаклівки продаються у відрах різного обсягу, що дозволяє придбати необхідну кількість продукту. Вони зручні в тому, що їх можна використовувати одразу після відкриття упаковки, але рекомендується перемішати її перед застосуванням, оскільки під час зберігання вона може розділитися та стати неоднорідною.

Універсальні шпаклівки:

 • можуть використовуватися як для початкового вирівнювання, так і для створення гладкого фінішного шару на поверхні.

Різноманітність видів шпаклівок

Крім класифікації за призначенням (стартова, фінішна та універсальна), шпаклівки також представлені в різних варіаціях залежно від використовуваної сировини. Давайте розглянемо основні чотири види шпаклівок, які широко застосовуються на будівельному ринку:

Шпаклівка на основі гіпсу

Гіпсове шпаклювання, як можна здогадатися з назви, виготовляється з гіпсу. Цей матеріал має кілька примітних характеристик. По-перше, він має яскраву білизну, а по-друге, має пластичність. Відмінною особливістю гіпсу є його здатність поглинати та виділяти вологу взаємодіючи з навколишнім середовищем. Стіни, покриті гіпсовою шпаклівкою, можуть сприяти сприятливому мікроклімату в приміщенні завдяки регуляції вологи.

Природно, гіпсова шпаклівка підходить тільки для внутрішніх робіт, оскільки вона не так добре справляється із зовнішніми умовами. Вона ідеально підходить для обробки гіпсокартону, оскільки ці матеріали мають схожу структуру. Гіпсове шпаклювання полегшує процес шпаклювання гіпсокартонних стін, оскільки не вимагає вирівнювання поверхні - досить просто закласти шви і місця кріплення листів. Гіпсова шпаклівка доступна як у вигляді стартової, так і фінішної шпаклівки.

Цементна шпаклівка: міцність та універсальність

цементна шпаклівка

Цементне шпаклювання, як можна здогадатися, виготовлене на основі цементу. Завдяки цьому основному компоненту, вона має ряд переваг, таких як вологостійкість та стійкість до екстремальних температур від морозу до літньої спеки. Така шпаклівка застосовується як усередині приміщень, і зовні, оскільки вона стійка до впливу атмосферних умов.

Для внутрішнього оздоблення цементна шпаклівка може використовуватися навіть в умовах підвищеної вологості та утворення пари, наприклад, у кухнях, ванних кімнатах, басейнах та інших подібних місцях. Однак недоліком шпаклівки на основі цементу є груба текстура, викликана саме присутністю цементу. Її обробка та шліфування після висихання може бути досить складною. Зазвичай таку шпаклівку використовують як підкладку для плитки, декоративної штукатурки та інших матеріалів, здатних приховати шар шпаклівки.

Вибираючи цементну шпаклівку, ви отримуєте надійне та універсальне рішення для обробки, яке прослужить вам довгий час.

Акрилова шпаклівка: сучасне та універсальне рішення

Акрилова шпаклівка є одним із найсучасніших матеріалів, що виготовляються з хімічної сировини на сучасному обладнанні. Вона відрізняється щільною структурою та пластичною консистенцією, що робить її придатною як для вирівнювання стін, так і для фінішної обробки. Нанесення акрилової шпаклівки легко здійснити, вона також легко шліфується та не утворює тріщин. Завдяки своїй універсальності вона підходить для обробки поверхонь з різних матеріалів і може використовуватися як стартова або фінішна шпаклівка в залежності від вимог.

шпаклівка акрилова

Однак, через свою вартість, рекомендується наносити акрилову шпаклівку тонким шаром, що не перевищує одного міліметра. Це дозволяє досягти ідеально рівної та привабливої поверхні. Важливою перевагою акрилової шпаклівки є екологічна безпека.

Крім акрилової шпаклівки, також на ринку представлені полімерні шпаклівки, які виробляються на основі акрилатів або вінілових сполук. Ці продукти є більш дорогими, але також мають універсальні властивості.

Вибираючи акрилову шпаклівку або полімерні шпаклівки, ви отримуєте сучасне рішення для обробки, яке забезпечить якісний результат та довговічність.

Полімерні шпаклівки: зручність та якість в одному

Полімерні шпаклівки стають все більш популярними і широко використовуються, можливо, навіть частіше за гіпсові і цементовмісні аналоги. Вони відрізняються простотою у використанні та довговічністю у використанні. Полімерні шпаклівки поділяються на три основні групи: акрилові, полімерцементні та латексні, залежно від основного інгредієнта в їхньому складі.

 • Акрилова полімерна шпаклівка містить акрил і може бути використана як стартова, фінішна або універсальна, залежно від потреб та цілей.
 • Полімерцементна шпаклівка, заснована на цементі та спеціальних полімерних добавках, широко застосовується для вирівнювання цементно-бетонних, вапняних та цегляних поверхонь. Вона має пластичну консистенцію і може використовуватися як стартова або фінішна шпаклівка.
 • Латексна шпаклівка, створена на основі стиролу, є ідеальним фінішним матеріалом для різних поверхонь, включаючи гіпсокартон, цеглу, дерево та бетон.

Полімерні шпаклівки мають дивовижну пластичність і еластичність, що робить їх ідеальними для роботи. Навіть новачки можуть досягти ідеально рівного шару з використанням полімерних матеріалів.

Однією з переваг полімерних шпаклівок є можливість нанесення тонкого шару, що неможливо для гіпсових або цементних шпаклівок. Мінімальна товщина шару не робить його менш міцним, ніж товстіші шари. Також слід зазначити, що полімерні шпаклівки стійкі до усадки та утворення тріщин, мають паропроникність і теплоізоляційні властивості.

Полімерні шпаклівки пропонуються у продажу у вигляді сухих або готових до використання сумішей. Сухі суміші зазвичай вибираються для обробки великих обсягів, а готові пластичні суміші ідеально підходять для обробки невеликих ділянок.

На прилавках магазинів полімерні шпаклівки представлені у трьох видах: стартова, фінішна та універсальна. Вибір відповідної шпаклівки не складе труднощів, оскільки витрата матеріалу вказана на етикетках, і можна легко розрахувати необхідну площу для обробки.

Єдиним недоліком полімерних шпаклівок є їхня вища вартість. Це зумовлено вмістом полімерних компонентів, які за своєю природою є дорожчими. Однак, безліч позитивних характеристик та якостей цих матеріалів повністю виправдовують їхню ціну. Тому при виборі матеріалу для обробки стін варто звернути увагу на полімерні шпаклівки та оцінити їх переваги.

Методи нанесення шпаклівки

Після вибору відповідного матеріалу необхідно визначитися з методом нанесення. Зазвичай шпаклівку наносять трьома основними способами:

Механічний метод нанесення шпаклівки:

Механічний метод

Цей метод включає використання спеціального обладнання, яке дозволяє розпорошити готову масу на поверхню стін. Це зручний, швидкий та якісний спосіб, проте вимагає наявності спеціалізованого обладнання, яке найчастіше використовується професіоналами при великих обробних роботах.

Напівмеханічний метод нанесення шпаклівки:

Для цього методу також потрібний компресор або нагнітальний бак. Шпаклівка наноситься на стіни "набризкуванням", що дозволяє заощадити час у порівнянні з ручним методом, але працює повільніше, ніж механічний спосіб.

Ручний метод нанесення шпаклівки:

Цей метод є найпоширенішим і часто використовується як професійними будівельниками, і людьми, які виконують ремонт самостійно. Для нанесення шпаклівки вручну використовується готова маса, яка може бути приготована самостійно із сухого порошку або придбана у готовому вигляді.

 • Метод з використанням плоского малярського шпателя та маленької прасування: Невелика кількість шпаклівки набирається на плоский шпатель, а потім наноситься і розподіляється по стіні за допомогою невеликої гладилки. Цей метод простий та зручний навіть для новачків.
 • Метод "ляпами": Шпаклівка наноситься на стіну великими плямами за допомогою маленького шпателя, а потім рівномірно розподіляється по всій поверхні за допомогою довгого прасування. Цей спосіб дозволяє швидко виконати обробку, але потребує фізичного зусилля.
 • Метод з використанням двох шпателів: основного та допоміжного: Основний шпатель повинен бути довшим за допоміжний. Шпаклівка наноситься на основний шпатель за допомогою допоміжного, а потім переноситься на стіну. При розподілі шпаклівки необхідно рівномірно натискати на шпатель по всій поверхні, щоб матеріал рівномірно розподілявся. Основний принцип нанесення шпаклівки - "з сухого на мокре", тобто кожна наступна ділянка повинна з'єднуватися з попередньою, щоб забезпечити однорідність роботи без нерівностей та надлишків.

Нанесення шпаклівки - нескладний процес, що вимагає акуратності та деякої навички. Якщо ви починаєте вперше, рекомендується потренуватися на непомітних ділянках, щоб набити руку. Коли ви освоїте рухи рук, робота виконуватиметься швидше та з найкращою якістю. Ручний метод нанесення шпаклівки доступний для будь-якого бажаючого і не має особливих складнощів.

Інструкція з нанесення шпаклівки на стіни

Багато людей вважають за краще самостійно виконувати ремонтні роботи у своїх будинках та квартирах. Це може бути викликане не лише бажанням заощадити гроші, а й прагненням врахувати свої переваги або просто з любові до цієї справи. Коли справа доходить до шпаклівки стін, процес цілком доступний і нескладний. Вам просто потрібно придбати якісну шпаклювальну суміш і правильно дотримуватися технологій роботи. Це гарантує вам отримання рівної та привабливої стіни, готової для подальшого оздоблення.

Підготовка стіни перед шпаклюванням: важливі кроки

Перед тим, як розпочати процес шпаклювання, необхідно правильно підготувати стіну. Ось кілька важливих етапів:

 • Ретельно видаліть залишки старих будівельних матеріалів, як-от лак, фарба, шпалери. Ці залишки можуть негативно позначитися на якості остаточного покриття. У гіршому випадку залишки старого лаку можуть відшаруватися після шпаклівки, порушивши цілісність покриття.
 • Уважно перевірте поверхню на наявність тріщин, сколів та нерівностей. Якщо вони є, їх потрібно закласти і вирівняти зі стіною. Під час роботи слідкуйте, щоб не виникало опуклостей. Після закладення тріщин дайте матеріалу достатньо часу для повного висихання, перш ніж перейти до наступного етапу.
 • Ретельно очистіть стіни та приміщення в цілому. Переконайтеся, що немає пилу, бруду та жирних плям. Всі ці забруднення необхідно видалити та очистити. Рекомендується обробити стіни пилососом, щоб видалити дрібні частинки бруду та пилу.
 • Проведіть ґрунтовку поверхонь. Виберіть відповідний ґрунт залежно від матеріалу стін та їх стану. У деяких випадках може знадобитися нанести кілька шарів ґрунту. Бажано використовувати ґрунтовку з антигрибковими добавками, щоб запобігти появі плісняви та інших проблем. Ґрунтовку слід наносити пензлем або спеціальним валиком, який забезпечує розподіл рідини по стіні.

Цей етап важливий, тому що добре прогрунтовані стіни забезпечують міцне зчеплення зі шпаклювальною сумішшю та захист від грибка. Нанесіть грунтовку ретельно, не пропускаючи жодної ділянки. Після нанесення дайте ґрунтовці висохнути повністю. Зазвичай це займає щонайменше шість-вісім годин при кімнатній температурі у приміщенні. Але найкраще залишити стіни висихати протягом доби для повного висохлого ґрунту. Це забезпечить надійну основу для подальшого шпаклювання та захистить стіни від можливих пошкоджень.

Підготовка стіни перед шпаклюванням відіграє ключову роль у досягненні якісного та міцного результату. Не нехтуйте цими етапами, щоб ваша стіна стала ідеально гладкою та готовою для подальшого оздоблення.

Приготування шпаклівки перед нанесенням

Якщо ви плануєте шпаклювати кімнату або навіть кілька, готове шпаклювання у відрах може бути недешевим. Натомість можна використовувати суху шпаклювальну суміш, упаковану в мішки, з якої можна приготувати готовий до використання матеріал. Ось як правильно приготувати шпаклівку:

приготування шпаклівки
 • У пластикову ємність налийте одну третину холодної або холодної води. Гаряча вода прискорює твердіння шпаклівки, тому краще уникати її використання.
 • Додайте суху шпаклювальну суміш у воду. Кількість залежить від виробника та ваших потреб. Зверніться до рекомендацій виробника на упаковці, щоб дізнатися пропорцію води та сухої суміші для досягнення потрібної консистенції. Якщо після приготування шпаклівки вам знадобиться густіша або рідкіша консистенція, ви можете додати трохи сухого продукту при розмішуванні. Але спочатку не перевищуйте рекомендовану кількість.
 • Використовуйте будівельний міксер, встановлений на перфораторі, для перемішування суміші. Заважайте на низьких обертах, роблячи повільні кругові рухи, щоб не розсипати шпаклівку навколо ємності.
 • Після початкового перемішування залиште суміш на п'ять-десять хвилин, щоб вода повністю розмочила суху шпаклівку та зруйнувала грудочки.
 • Знову перемішайте суміш за допомогою міксера. На цей раз можна робити більш інтенсивне перемішування. Потім залиште суміш на деякий час для набухання. Повторіть цей процес кілька разів, чергуючи перемішування та відстоювання, щоб досягти потрібної консистенції – середньої густоти та високої пластичності. Перемішуйте близько трьох хвилин, а відстоюйте приблизно п'ять хвилин щоразу.

Важливо приготувати невелику кількість шпаклівки, оскільки вона не зберігається в готовому вигляді. Краще приготувати невеликою кількістю та при необхідності додати більше. Загустілу або повністю застиглу шпаклівку не слід використовувати, так як у ній утворюються грудочки. В цьому випадку краще викинути її, вимити ємність та приготувати нову порцію шпаклівки.

У результаті, дотримуючись правильної техніки приготування сухої шпаклівки, ви зможете отримати готовий до використання матеріал, що ідеально підходить для обробки великих площ. Це економічний та зручний спосіб шпаклювати кімнати без необхідності покупки готових відер шпаклівки.

Процес нанесення шпаклівки на стіну

Для правильного виконання цього процесу необхідно нанести шпаклівку на стіну, використовуючи як мінімум два шари – стартовий та фінішний. Кількість шарів може бути більшою, залежно від стану стін та видимих дефектів.

Нанесення шпаклівки
 • Для нанесення шпаклівки знадобляться два шпателя - широкий і тонкий. Широкий шпатель повинен бути трохи меншим за діаметр ємності зі шпаклівкою, щоб поміщатися в неї. Вузький шпатель використовується для розподілу шпаклівки по всій довжині широкого шпателя та виправлення помилок. Шпатель утримується за ручку трьома пальцями, а середній та вказівний палець використовуються для коригування натиску на шпатель зверху.
 • Шпаклівка повинна бути пластичною та однорідною, без грудок або інших домішок. Її слід наносити рівномірно, уникаючи нерівностей чи видимих розлучень, при цьому відмінно підходить широкий шпатель. Працювати слід швидко, тому що шпаклівка швидко твердне, і виправлення нанесених помилок стає проблематичним через 15-20 хвилин.
  Роботу можна продовжувати лише після повного висихання першого шару шпаклівки. При використанні кількох шарів рекомендується використовувати армувальну сітку на цьому етапі.
 • Після висихання стартового шару шпаклівки сітку слід закріпити на стіні і нанести шар фінішної шпаклівки. Фінішне шпаклювання слід наносити так, щоб максимально приховати сітку, але не створювати занадто товстого шару - не більше 5 міліметрів. Після нанесення цього шару слід дочекатися його повного висихання. Якщо сітка не повністю прихована першим шаром, слід нанести ще один шар, щоб її повністю закрити. Цей шар повинен також добре висохнути.
 • Наступний етап – нанесення основного шару. Фінішна шпаклівка наноситься дуже тонким шаром – не більше кількох міліметрів

Продовжуючи процес нанесення основного шару, використовується високоякісна фінішна шпаклівка, яку наносять тонким шаром - лише кілька міліметрів. Цей шар наноситься одночасно на всю поверхню стіни, щоб уникнути видимих переходів. Він відіграє ключову роль, оскільки має бути ідеально рівним і ретельно виведеним. Якщо все ж таки є незначні недоліки, їх можна виправити після висихання шпаклівки, застосувавши дрібну шліфувальну сітку.

Важливо, щоб зернистість сітки не перевищувала 3 мм, інакше можна пошкодити тонкий шар фінішного покриття та залишити видимі сліди від шліфування. Важливо не використовувати наждачний папір на тканинній основі, оскільки це може призвести до залишення помітних слідів.

Після нанесення шпаклівки поверхня, оброблена шпаклівкою, повинна висохнути протягом 8-24 годин, залежно від температури у приміщенні. Після повного висихання можна приступати до наступних оздоблювальних робіт, таких як поклейка шпалер або фарбування стін акриловими фарбами.

Насамкінець, шпаклівка є невід'ємною частиною будь-яких ремонтних робіт. На сайті інтернет-магазину будівельних матеріалів Венбуд доступні різні види шпаклівки, що підходять для різних поверхонь, бюджетів та методів нанесення. Важливо зробити правильний вибір, визначити свої потреби та вибрати відповідну шпаклівку. Ми пропонуємо широкий вибір продукції, щоб задовольнити різні вимоги та переваги наших клієнтів.

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Написати відгук
Ім'я
E-mail
Відгук
Рейтинг
Код
captcha
Введіть символи, які ви бачите на зображенні.
Підписуйтесь, щоб дізнаватися першим про акції та пропозиції